The Lincoln Lawyer

7. dubna 2017

Kategorie: Detektivka, Angličtina, audible.com

Nedávno jsem se díval na film The Lincoln Lawer (česky Obhájce) a opravdu hodně se mi líbil, takže když sem na audible.com zahlédl knihu se stejným názvem, neváhal jsem ani chvilku.

Hlavním hrdinou je Michael “Mick” Haller, právník z Los Angeles, který obvykle zastupuje pestrou směsici překupníků drog, prostitutek, násilníků a jiných krimnálníků. Když se dostane k lukrativnímu případu zbohatlického mladíka obviněného z ošklivého násliného činu, vypadá to, že se na něj po čase zase usmálo štěstí. Když se pak jako v každém správném thrilleru všechno zkomplikuje, je například právnická etika docela na obtíž.

The Lincoln Lawyer s klienty
The Lincoln Lawyer s klienty (Mick je ten na zadním sedadle)

Ta kniha je strhující, zajímavá i inteligentní. Tím, že je inteligentní myslím například, že když jsem ji poslouchal, byl jsem si skoro jistý, že autor, Michael Conelly je právník. Kdysi jsem si zcela nesprávně myslel, že právo mohou studovat pouze nudní šprti, kteří nebývají z nejbystřejších, ale život mě už dávno naučil, že to to bývá právě naopak. A když už jsem se rozhodl, že ta kniha je tak dobrá proto, že autor je inteligentní právník, který spoustu inspirace získal během své dlouhé pravnické kariéry (podobně jako třeba Ivo Jahelka :-), byl jsem docela překvapený, když jsem na wiki našel, že Michael Conelly je úspěšný spisovatel, který začínal ne jako právník, ale jako novinář. Asi bych tak překvapený být neměl. On i takový Jaroslav Dietl také nebyl zdravotník a Nemocnice na kraji města se mu dost povedla.

Pro porovnání, jedním z autorů podobně skvělého seriálu z právnického prostředí Goliath (z tvorby Amazon.com) je bývalý prokurátor Jonathan Shapiro a přitom ve srovnání s Goliathem Lincoln Lawyer rozhodně nepůsobí méně autenticky, spíš naopak.

Do filmu se nikdy nevejde všechno a teprve při poslechu audioknížky mi došla spousta souvislostí. Například jsme konečně pochopil, že je Lincoln Lawyerem nejen proto, že jezdí limuzínou Lincoln Continental, ale i proto, že jich se slevou koupil několik s tím, že bude provozovat "Limousine service". Když to neklaplo, tak je místo plánuje spotřebovat jednu po druhé.

Tak si říkám, je lepší napřed vidět film a pak si poslechnout audioknížku, nebo obráceně? Na to neumím odpovědět. Začít filmem v mém případě fungovalo, ale obvykle si raději napřed přečtu, nebo poslechnu knížku.