Duna

12. září 2014

Kategorie: Sci-Fi, Angličtina, audible.com

Před pár měsíci jsme se s přáteli u piva bavili o tom kdo má jakou nejoblíbenější knihu. Jeden z nich zmínil Dunu. Já sám jsem četl Dunu už hodně dávno a to jen v češtině, tak jsem se rozhlédnul na Audible.com a zjistil jsem, že nejenže ji tam mají, ale dokonce je částečně namluvena mým oblíbeným Scottem Brickem.

I tak jsem měl trochu obavy. Po dvaceti letech mi Duna mohla zkazit iluze. Byl jsem zvědavý jestli Duna bude jako seriál Dempsey a Makepeaceová co mi za komunismu jako dítěti připadal úžasný a dnes se na něj nedá dívat, nebo jako Profesionálové, kteří jsou úžasní dodnes.

Dopadlo to dobře, Duna je stále úžasná a kvalita vydání od Audio Renaissance je fantastická. Ne nadarmo vyhrála v roce 2008 cenu Audie Award v kategorii Science Fiction.

Pro toho kdo snad o Duně ještě neslyšel, je to mezi sci-fi jedna z největších klasik. Děj se odehrává v budoucnosti ve feudálním vesmíru plným intrik, násilí a heroických skutků na pouštní planetě, na které se zhýčkaní a sebejistí vojáci impéria často nestačí divit. Co tuhle knížku dělá výjmečnou je neuvěřitelná a, jak se později ukázalo, neopakovatelná atmosféra. Zopakovat se ji, podle mě neúspěšně, napřed pokoušel sám Frank Herbert a pak, s ještě daleko horším výsledkem, i jeho syn Brian Herbert.

Pokud máte na Audible.com předplatné, určitě Vás potěší, že za svůj kredit dostanete 21 hodin audia, takže i poměr cena / výkon je mimořádně dobrý 🙂

Hodnocení: 100%